Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Marcin Łoboda, ogłosił plany reform mających na celu poprawę efektywności działań podatkowych. Kluczowe zmiany obejmują większy nacisk na analizy i czynności sprawdzające, ograniczając liczbę tradycyjnych kontroli podatkowych.
Reforma Struktur i Karta Praw Podatnika
Ministerstwo Finansów przedstawi propozycje zmian strukturalnych urzędów celno-skarbowych, administracji skarbowej oraz urzędów skarbowych. Celem jest wprowadzenie „ładu korporacyjnego” i usprawnienie procesów. Kluczowym elementem będzie uchwalenie Karty Praw Podatnika, mającej usystematyzować najważniejsze prawa podatników w jednym akcie prawnym.
Program Współdziałania
Administracja skarbowa planuje rozszerzenie programu współdziałania, który dotychczas obejmował głównie większe firmy. Program będzie dostępny również dla mniejszych podmiotów, co ma poprawić współpracę i komunikację między administracją a przedsiębiorcami.
Zmiany w KSeF
Raport wykazał brak koordynacji w informatyce urzędów KAS, co doprowadziło do powołania pełnomocnika ds. informatyzacji i planu modernizacji Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przesunięcie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF nie wymaga zmian w systemach informatycznych przedsiębiorców.
Przyszłość Kontroli Podatkowych
Kontrole podatkowe będą uruchamiane w ostateczności, z większym naciskiem na analizy i czynności sprawdzające. Ministerstwo Finansów pracuje nad usprawnieniem procesów kontrolnych i zwiększeniem ich skuteczności, co ma na celu wsparcie uczciwych podatników i ograniczenie biurokratycznych obciążeń.